Lokata a konto oszczędnościowe

Chcąc rozpocząć oszczędzanie i ulokować swoje oszczędności w banku z pewnością każdy z nas stanie przed jednym bardzo istotnym wyborem. Na o się zdecydować na lokatę bankową czy też może na konto oszczędnościowe. Prawdę mówiąc nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie ponieważ zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie będzie miało swoje wady jak i zalety. Korzyści będą te uzależnione od naszej sytuacji, potrzeb a nawet od oczekiwań. Możemy bez obaw porównać z sobą jedno i drugie rozwiązanie jednak odpowiedz na to które z nich będzie dla nas lepsze, zależy tylko od nas samych.

Lokata w banku

Lokata to nic innego jak zawarcie umowy na określony czas. Decydując się na to rozwiązanie już z góry wiemy jakich odsetek możemy się spodziewać jeżeli oczywiście oprocentowanie jest stałe. Stałe oprocentowanie jest w tym przypadku ogromną zaletą ponieważ bank nie może wówczas zmienić warunków w czasie trwania umowy.

Konto oszczędnościowe

Zakładając konto oszczędnościowe decydujemy się na założenie dodatkowego rachunku z oprocentowaniem, na które w każdej chwili możemy wpłacić swoje środki, ale również je wypłacić. Minusem jest to, że stawka oprocentowania jest zmienna i bank w każdej chwili może zmienić warunki umowy a co za tym idzie stawkę procentową, chyba że bank wcześniej zobowiąże się do utrzymania warunków umowy. Plusem kona oszczędnościowego jest jednak to, że możemy wyciągnąć z niego swoje pieniądze praktycznie w każdej chwili i to bez utraty odsetek. Odsetki zostaną wówczas naliczone za faktyczny czas zdeponowania pieniędzy. W przypadku lokaty, wcześniejsze jej zerwanie oznacza zwrot tylko i wyłącznie wpłaconego kapitału, nie ma co liczyć wówczas na odsetki, są one naliczane ale tylko w nielicznych przypadkach.

Zerwanie lokaty

Zerwanie lokaty jest możliwe ale nie opłacalne gdyż tracimy wówczas wszystkie zgromadzone odsetki. Do lokaty w banku nie możemy też dopłacać pieniędzy. Jeżeli w tym czasie zgromadzimy dodatkową kwotę pieniędzy którą również chcielibyśmy ulokować nie pozostaje nam nic innego jak tylko założenie drugiej lokaty. Dlatego też jeżeli z góry wiemy że będziemy chcieli co jakiś czas odkładać pewną sumę pieniędzy wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas konto oszczędnościowe. Możemy traktować takie rozwiązanie tylko jako etap przejściowy do zaoszczędzenia większej sumy pieniędzy, a następnie będziemy mogli ulokować oszczędności na lokacie bankowej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.