Jak wybrać najlepszą lokatę?

Chcąc rozpocząć oszczędzanie najlepszym wyjściem dla nas jest lokata bankowa, szczególnie kiedy zależy nam na bezpiecznym zysku i jesteśmy przekonani że nie będziemy potrzebować tych środków przez cały czas trwania lokaty. Lokata to umowa z bankiem na podstawie której umawiamy się z bankiem, że wpłacamy do niego pieniądze na umówiony czas. Po okresie zawartym w umowie bank zwraca nam pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Niestety ni e zawsze wiemy którą lokatę wybrać i w którym banku najpewniej ulokować pieniądze.

Musimy wiedzieć że oprocentowanie to nie jest coś co bank określa sobie sam indywidualnie. Zależy ono głównie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Ustala ona wysokość stóp procentowych, których następnie mszą przestrzegać banki. Niestety od kilku lat oprocentowanie jest wyjątkowo niskie w związku z czym możemy tylko pomarzyć o wysokich zyskach z lokat.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata jest dostępna w zasadzie w ofertach każdego banku aby bank mógł udzielać kredytów i następnie na tym zarabiać, musi mieć środki. W części bierze je właśnie z depozytów klientów którzy założyli lokaty i za to ich wynagradza.

Banki co jakiś czas prowadzają w swoich usługach różnego rodzaju innowacje, dzięki którym zakładanie lokaty w oddziałach banku jest już bardzo rzadkie. Dużo łatwiej i wygodniej założyć je przez internet albo w aplikacji mobilnej banku. Należy wybrać tam kwotę oraz okres lokaty bankowej, system od razu podaje nam, kiedy otrzymamy swoje oszczędności i ile wyniesie nasz zysk. Następnie przelewamy określone środki na wskazane konto a po wygaśnięciu umowy otrzymujemy je powrotem, wraz z odsetkami. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na lokowanie oszczędności. Nawet jeżeli coś nie tak dzieje się z bankiem, to mamy gwarancję, że pieniądze do nas wrócą. W takiej sytuacji odda je Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak wybrać okres lokowania oszczędności?

Jak się okazuje najkorzystniejsze lokaty bankowe to nie te, które mają najwyższe oprocentowanie, ale również te charakteryzujące się odpowiednio wysokim limitem wpłat i długim okresem trwania lokaty. A zatem jeżeli możemy stwierdzić że w najbliższym czasie pieniądze które mamy zamiar wpłacić na lokatę nie będą nam potrzebne to najbardziej opłaca się wybrać kilkuletnią lokatę, na niej zarobimy najwięcej jednak na zysk będziemy musieli poczekać też najdłużej. Jeżeli jednak zależy nam na szybkim zarobku, najlepszym rozwiązaniem jest kilkumiesięczna lokata bankowa. Dzięki temu blokujemy swoje pieniądze tylko na 1 – 12 miesięcy, a mimo to możemy cieszyć się zyskiem i bezpiecznym oszczędzaniem swoich oszczędności.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.