Czy kredyt hipoteczny to jedyne rozwiązanie, aby kupić mieszkanie?

Gdy mamy zamiar kupić mieszkanie na własność, często zastanawiamy się, jakie rozwiązanie wybrać, aby wyjść na tym jak najkorzystniej. Istnieje wiele sposobów zdobycia środków finansowych na zakup mieszkania, które niestety nie jest tanie, szczególnie w dużych miastach.

Kredyt hipoteczny – jeden ze sposobów na pozyskanie środków finansowych na zakup mieszkania

Jednym ze sposobów na zakup mieszkania jest kredyt hipoteczny. Różni się tym od innych kredytów, że ma inne oprocentowanie oraz jest zaciągany na długi okres czasu. Zwykle oprocentowanie kredytów waha się od 1% do 2%, ale zdarza się, że niektóre banki oferują trochę niższe lub nawet wyższe oprocentowanie. Inne kredyty bierze się krótkie okresy czasowe, natomiast kredyt hipoteczny zaciąga się na 20-30 lat. Zależy to od wysokości kredytu oraz wartości mieszkania.

Aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania, należy spełnić pewne warunki, które narzuca bank. Pierwszym, a zarazem oczywistym, warunkiem jest ukończenie 18. roku życia. Osoby nieletnie nie mogą brać żadnych kredytów. Kolejnym wymogiem jest posiadanie stałego źródła utrzymania. W takiej sytuacji najlepiej być zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście niezbędny jest też wkład własny, by móc otrzymać kredyt hipoteczny. Kwota wkładu własnego to 20% sumy, którą bank przekaże nam w formie kredytu w celu zakupu mieszkania. Kolejnym czynnikiem decydującym o przyznaniu kredytu hipotecznego jest historia kredytowa. Najlepiej nie mieć żadnej historii kredytowej, czyli żadnego zaciągniętego w przeszłości kredytu, żadnych zadłużeń, np. nieopłacanie rachunków lub niepłacenie całych kwot rachunków oraz żadnych rat. Jeżeli braliśmy w przeszłości jakikolwiek kredyt lub jakiś przedmiot na raty, bank ma obowiązek sprawdzić, czy spłaty tego typu zadłużeń odbywały się w terminie oraz czy te zobowiązania zostały w całości spłacone.

Pożyczka hipoteczna – kolejna forma, dzięki której można pozyskać pieniądze na zakup mieszkania

Kolejnym sposobem uzyskania wsparcia finansowego, aby móc kupić mieszkanie, jest pożyczka hipoteczna. Pożyczka hipoteczna różni się tym od kredytu hipotecznego, że można ją zaciągnąć na dowolny cel, niekoniecznie na zakup mieszkania. Jednak, jeśli mamy w planach kupno mieszkania, to możemy skorzystać z tej formy w tym celu. Dużą zaletą pożyczki hipotecznej jest to, że jest tańsza niż kredyt hipoteczny. Mimo tak dużego plusa, nie unikniemy tych samych formalności, które w tym przypadku musimy również załatwić, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, aby otrzymać taki rodzaj pożyczki.

Pożyczenie pieniędzy od rodziny lub znajomych

Ten sposób sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy mamy zamożnych członków rodziny lub znajomych i oczywiście wyrażą oni chęć, pożyczenia nam sporej kwoty pieniędzy na zakup mieszkania. Dużą zaletą takiego rodzaju pożyczki jest to, że możemy zwrócić pożyczoną kwotę w dowolnym momencie i bez odsetek.

Na pewno istnieją jeszcze inne sposoby na zdobycie pieniędzy na zakup mieszkania, ale mogą być one niełatwe do zrealizowania, jak np. granie na loteriach. Wiadomo, że są niewielkie szanse wygrać na loterii lub w jakimś konkursie tak dużą kwotę pieniędzy, aby pokryła ona koszty zakupu mieszkania.

Z wymienionych sposobów najbardziej realnymi i dostępnymi są oczywiście kredyt hipoteczny oraz pożyczka hipoteczna. Mimo, iż są bardzo wiążące, szczególnie kredyt hipoteczny, który musimy spłacać latami, jeżeli nie mamy wyjścia, a potrzebujemy pilnie mieszkania, musimy wybrać, któryś z tych dwóch sposobów.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.