Niejednokrotnie marzenia o własnym pojeździe trzeba rozpocząć od samochodu używanego, który poznał już wcześniejszych właścicieli. Z każdej strony atakują nas ulotki, reklamy czy plakaty oferujące kredyt na zakup nowego samochodu, a co z używanymi?
Jak wygląda zakup używanego auta na raty w komisie?
Samochód używany jest zwykle kupowany od prywatnej osoby lub ewentualnie z komisu. W latach poprzednich zakup w komisie auta na raty był powiązany z potrzebą zgromadzenia odpowiednich dokumentów(z banku, Urzędu Komunikacji czy ubezpieczyciela). Obecnie coraz częściej pojawia się informacja o skróceniu tego typu procedur, dzięki czemu możliwe jest załatwienie wszelkich formalności nawet w jeden dzień roboczy. Jest to możliwe, gdyż każdy dobrze znany komis współpracuje z bankiem, który ogranicza formalności do minimum. Jednak należy pamiętać, że z uwagi na różne banki także oprocentowanie kredytu może się różnić.
Zgodnie z przepisami prawa w stosunku do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej(w tym samochodu) stosowane są przepisy o sprzedaży konsumenckiej, które są na pewno bardziej korzystne niż regulacje dotyczące firm.
W przypadku zakupu samochodu w komisie warto mieć świadomość, że:
- auto zakupione w komisie objęte jest dwuletnią rękojmią(w umowie można skrócić ten termin, ale nigdy poniżej roku),
- gdy w trakcie użytkowania samochodu wyjdą na jaw wady ukryte to nabywca jest uprawniony do żądania naprawy lub wymiany pojazdu na nowy(na podobne auto), a gdy brak takiej możliwości to nabywca ma prawo żądać obniżenia ceny lub nawet odstąpić od umowy(gdy niezgodność samochodu z umową jest istotna).
- Zakup samochodu w komisie przy posiadaniu pierwszej wpłaty w gotówce, dwóch dokumentów ze zdjęciem czy świadectwa o zarobkach jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Do etapów zakupu samochodu w komisie należy zaliczyć:
- wybór samochodu(z konkretnymi parametrami) oraz wstępne oględziny,
- jazda próbna(z odwiedzinami w warsztacie lub stacji diagnostycznej),
- weryfikacja dokumentów(ułatwieniem są dokumenty ze zdjęciem, zaświadczenie o zarobkach oraz minimum 20% wpłaty własnej),
- oczekiwanie na decyzję banku,
- ostatnie formalności.
Wykonanie wszystkich etapów może zająć, od momentu wejścia do komisu aż po zakupienie wymarzonego pojazdu około 4 godzin. Warto wiedzieć, że każdy komis o odpowiedniej renomie współpracuje z co najmniej jednym bankiem, który w sposób bardzo szybki załatwia wszelkie formalności.
Co powinna zawierać umowa kupna samochodu w komisie?
Na pewno kupując auto w komisie należy sprawdzić czy w umowie znajduje się zapis, że zbywcą jest komis występujący jako pośrednik i on odpowiada za wady auta, które ujawnią się podczas użytkowania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujący w komisie poznał przed zakupem ukryte wady fizyczne rzeczy i jej wady prawne. Właściciel komisu nie ma prawa wyłączyć bądź ograniczyć swoją odpowiedzialność, gdyż będzie to niedozwolona klauzula umowna, która nie będzie wiązać konsumenta.