Czy dostanę kredyt na samochód używany?

Niejednokrotnie marzenia o własnym pojeździe trzeba rozpocząć od samochodu używanego, który poznał już wcześniejszych właścicieli. Z każdej strony atakują nas ulotki, reklamy czy plakaty oferujące kredyt na zakup nowego samochodu, a co z używanymi?

Jak wygląda zakup używanego auta na raty w komisie?

Samochód używany jest zwykle kupowany od prywatnej osoby lub ewentualnie z komisu. W latach poprzednich zakup w komisie auta na raty był powiązany z potrzebą zgromadzenia odpowiednich dokumentów(z banku, Urzędu Komunikacji czy ubezpieczyciela). Obecnie coraz częściej pojawia się informacja o skróceniu tego typu procedur, dzięki czemu możliwe jest załatwienie wszelkich formalności nawet w jeden dzień roboczy. Jest to możliwe, gdyż każdy dobrze znany komis współpracuje z bankiem, który ogranicza formalności do minimum. Jednak należy pamiętać, że z uwagi na różne banki także oprocentowanie kredytu może się różnić.

Zgodnie z przepisami prawa w stosunku do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej(w tym samochodu) stosowane są przepisy o sprzedaży konsumenckiej, które są na pewno bardziej korzystne niż regulacje dotyczące firm.

W przypadku zakupu samochodu w komisie warto mieć świadomość, że:

  • auto zakupione w komisie objęte jest dwuletnią rękojmią(w umowie można skrócić ten termin, ale nigdy poniżej roku),
  • gdy w trakcie użytkowania samochodu wyjdą na jaw wady ukryte to nabywca jest uprawniony do żądania naprawy lub wymiany pojazdu na nowy(na podobne auto), a gdy brak takiej możliwości to nabywca ma prawo żądać obniżenia ceny lub nawet odstąpić od umowy(gdy niezgodność samochodu z umową jest istotna).
  • Zakup samochodu w komisie przy posiadaniu pierwszej wpłaty w gotówce, dwóch dokumentów ze zdjęciem czy świadectwa o zarobkach jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Do etapów zakupu samochodu w komisie należy zaliczyć:
  • wybór samochodu(z konkretnymi parametrami) oraz wstępne oględziny,
  • jazda próbna(z odwiedzinami w warsztacie lub stacji diagnostycznej),
  • weryfikacja dokumentów(ułatwieniem są dokumenty ze zdjęciem, zaświadczenie o zarobkach oraz minimum 20% wpłaty własnej),
  • oczekiwanie na decyzję banku,
  • ostatnie formalności.


Wykonanie wszystkich etapów może zająć, od momentu wejścia do komisu aż po zakupienie wymarzonego pojazdu około 4 godzin. Warto wiedzieć, że każdy komis o odpowiedniej renomie współpracuje z co najmniej jednym bankiem, który w sposób bardzo szybki załatwia wszelkie formalności.

Co powinna zawierać umowa kupna samochodu w komisie?

Na pewno kupując auto w komisie należy sprawdzić czy w umowie znajduje się zapis, że zbywcą jest komis występujący jako pośrednik i on odpowiada za wady auta, które ujawnią się podczas użytkowania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujący w komisie poznał przed zakupem ukryte wady fizyczne rzeczy i jej wady prawne. Właściciel komisu nie ma prawa wyłączyć bądź ograniczyć swoją odpowiedzialność, gdyż będzie to niedozwolona klauzula umowna, która nie będzie wiązać konsumenta.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.